ייעוץ עסקי בקרה וניהול סיכונים

הקשר בין פרשית המס להעלמות מס של עצמאים

רבות נכתב על הנזק שגרמה פרשית המס, לרשות המס כתוצאה מעיכוב בביצוע חקירות, חוסר רצון לקבל החלטות בתיקים רגישים ובעיקר מהעדרם של בכירים אשר יניע את גלגלי המערכת.

עם זאת על השפעה עקיפה של פרשת המס על העלמות מס של עצמאים נדחקה לקרן פינה ולא נדונה. אין זה סוד כי מגזרים רבים של עצמאים אינם מדווחים דיווחי אמת לרשויות המס.

חלק מהעצמאים אינם מדווחים על כל ההכנסות שהרוויחו בעוד אחרים מנפחים הוצאות בדרכים שונות. פרשת המס, עלולה לגרום לנזק גדול בהרבה מהנזק הישיר של הפרשה כתוצאה מהגדלת היקף ההשתמטות והדיווחים הכוזבים של עצמאים.

לצורך הבנת הקשר ניתן לנתח את האלמנטים הקשורים לביצוע עבירות צווארון לבן בכלל והעלמת מס בפרט. עבירות צווארון לבן מורכבת משלושה מרכיבים.
אחד מניע, השני הזדמנות והשלישי הצדקה.

בעוד שבביצוע עבירות צווארון לבן, רק במיעוט המקרים מתקיימים שלושת המרכבים, הרי שבתחום העלמות המס של עצמאים המצב פשוט בהרבה. המניע להקטנת נטל המס והשארת נטו גבוהה יותר קיים אצל כל נישום.

בית המשפט קבע גם לא אחת כי ביצוע תכנוני מס חוקיים להקטנת תשלום מס הינו לגיטימי וחוקי, ההזדמנות לביצוע העבירה הינה קלה ביותר על ידי הצגת חשבוניות פרטיות או פיקטיביות או באמצעות דיווח חלקי הכנסות.

האלמנט השלישי במשואה הינו הצדקה. מרבית הנישומים אינם תופסים את עצמם כעבריינים או כאנשים אשר גונבים כספים מקופת המדינה.

לאור האמור הנישומים צרכים להצדיק בפני עצמם ובפני הסביבה את ביצוע עבירות המס אשר הם מבצעים. בדומה למועלים אשר מצדיקים את מעשיהם בכך שבכוונתם להחזיר את כספי המעילה, הרי שנישומים מעלים רשימת טיעונים כגון:

נטל המס אינו הגיוני ביחס לעולם, לא ניתן להתפרנס בכבוד ברמת המיסוי, המיסוי על עצמאים אינו הוגן ועוד. עם התפוצצות פרשת המס שהינה המשך לרשימת חקירות ופרשות שחיתות החובקות נשיא, ראשי ממשלה, שרים ועכשיו גם את בכירי רשות המיסים, נוספו שורה של הצדקות בעלות משקל בעיתי בהיבט של טיפול הרשויות בנושא הגבייה.

הראשונה שבהן שרשות המס מושחתת. כל עוד נתפסה מערכת המס כגוף מקצועי, נטול פניות ושוויוני הרי שההתייחסות לתשלום מיסים על ידי נישומים הייתה עניינית.

במצב שעולה היום בתקשורת, המקורבים משלמים מס מופחת והאזרח הקטן משלמים מס מלא. מצב זה הינו הרה אסון בכל הקשור לתשלום מס אמת. הנישום הקטן מרגיש כי כולם מושחתים בכלל זה מערכת המס מולה הוא עומד.

במצב זה נוצר אצל הנישום אנטגוניזם ותפיסה עוינת של המערכת שיכולה לקבל ביטוי של נקמה באמצעות אי תשלום מס אמת. אם יש משהו שהישראלי הממוצע שונא להיות זה פראיר.

הצדקה נוספת שעולה מהפרשה הנ”ל ואחרות כי ישראל הופכת במהרה לרפובליקת בננות בכל הקשור לטוהר מידות ומנהל תקין. במצב זה כל אדם דואג לעצמו בשיטת תפוס ככל האפשר. ככול שמתחזקת תפיסת הציבור של העדר שלטון חוק, כך עולה הלגיטימציה של הנישומים לביצוע עבירות מס. במדינות כמו ארה”ב העלמות מס נחשבות מבחינת האזרח כגניבה מהמדינה ועבריני מס סובלים מדימוי שלילי. בישראל ההתייחסות לעבירות מס הינה של קומבינה מקובלת. מבחינת מותר לגנוב אסור להיתפס.

התופעה של העלמות מס הינה נפוצה כל כך ומושרשת בחי היום יום כך ששאלות תמימות של נותני שירותי הינן כיסוי להעלמת מס לדוגמא:

בנסיעה במונית נשאלת השאלה “עם מונה או בלי” כאשר ברור כל כי נסיעה ללא מונה הינה העלמת מס של נהג המונית. או שאלה נפוצה לא פחות “על שם מי להוציא את החשבונית?” ברור למוכר כי החשבונית אינה משמשת את הקונה ותגיע להוצאות של עצמאי כלשהו. לאור האמור ובהעדר פעולה חינוכית והסברתית מחד ופעולות חקירה והרתעה מאידך היקף העלמות המס של עצמאיים ילך ויגדל.

יצירת קשר